שנת המס 2023 נפתחה ואנחנו מזמינים אתכם לוובינר הפקת דו"ח במערכת אלפי
יום שני 15/04 בשעה 20:30

מהו החזר מס ולמה צריך אותו?

אצל רבים מאיתנו המילה "מס" מעלה מיד אסוציאציה של חוב או דאגה כלכלית וגורמת לנו להתרחק. היא מסמלת בירוקרטיה רבה, טפסים ובסוף גם תשלומים, אבל לא תמיד זה העניין. החזר מס הוא אחד מהמושגים הפיננסיים שחשוב שנכיר, בין אם אנחנו עצמאיים או שכירים, שיכול להכניס לכיסנו מאות ולעיתים אלפי שקלים.

על מה מבוסס החזר מס?

החזר מס הוא תהליך בו נבדק גובה המס ששילמנו למס הכנסה אל מול נקודות הזיכוי המוכרות לפי החוק. הבדיקה הזו נערכת משום שמס הכנסה עלול לגבות מיסים גבוהים מדי, בגלל הערכות שנתיות לא מדויקות. אם זה המצב, נוכל לקבל החזר כספי.
גובה החזר המס ומספר נקודות הזיכוי נקבעים לפי קריטריונים שונים, ביניהם מקום המגורים שלנו, המצב המשפחתי, מצב בריאותי וחופשות מחלה, תקופות לימודים ועוד. סטודנטים, הורים לילדים קטנים ומי שחוו שינויים במקום התעסוקה או ברמת השכר, יכולים לבחון האם נגבה מהם מס מיותר ולקבל החזרים ממס ההכנסה.
כל נקודת זיכוי שנקבעת, לפי הקריטריונים השונים שקבעה המדינה, משתווה בסופו של דבר לסכום כסף שאמור לחזור אל המשלם. במקרים רבים, נקודות הזכות כבר נלקחות בחשבון כשמחושב השכר או מוגדרות מקדמות המס של בעל העסק העצמאי ולכן אין צורך בהחזר מס.

מתי חשוב להיות עם היד על הדופק?

בסוף כל שנה מגישים עצמאיים את הדו"ח השנתי המראה את התמונה הכללית האמינה והטובה ביותר של הכנסות והוצאות. הגשת הדוחות בצורה מסודרת, מאפשרת לרשות המיסים לחשב האם קיימים החזרי המס.

שכירים, שלא פוגשים ישירות את רשויות המס באופן קבוע ושוטף, לא מודעים לעיתים קרובות לאפשרות לקבל החזרי מס, בגלל שינויים במקום התעסוקה, שינוי ברמת השכר, תקופות ללא עבודה ותנאים נוספים.

כך למשל עובד שהחליף מקום עבודה במהלך שנת המס והשכר שלו השתנה באמצע השנה, אינו מודע לכך שהמיסוי נקבע לפי מדרגה שנתית. כך נוצרים הפרשים שיכולים לעמוד לזכותו של העובד. בתהליך חישוב החזרי המס, הוא יכול לבדוק האם שילם יותר מס משהיה צריך.

חשוב לדעת שבישראל ניתנים החזרי מס גם על ביטוחים שונים, מביטוחי חיים ועד ביטוח קרנות פנסיה וקופות גמל. שווי ההחזרים נע בין 35%-25% בהתאם לסוג הביטוח. נקודה זו רלוונטית גם עבור מי שלקחו משכנתאות והתבקשו להתחייב לתשלום ביטוחים שונים.

איך בודקים ומגישים בקשה להחזר מס?

כדי לקבל החזר מס אפשר למלא טפסים אותם ניתן להוריד באתר רשות המיסים או לקבל בסניפי מס הכנסה. אפשרות נוספת היא להיעזר ברואה חשבון ויועץ מס שמסייעים למלא ולהגיש את הטפסים, אלו גובים כמובן תשלום עבור השירות.
בנוסף, כיום אפשר לבחון את הזכאות להחזר מס באמצעות הטכנולוגיה שלנו, Alfie, המאפשרת להגיש את דוחות המס באופן עצמאי ולקבל תמונת מצב מדויקת ואמינה. Alfie עומדת בכל תקני הרגולציה ומאפשרת לעצמאיים ושכירים להפיק ולהגיש דו"ח מס שנתי, ללא צורך באנשי מקצוע, ובעלות שנתית מינימלית. בסיום התהליך היעיל, יהיה ניתן לקבל אינפורמציה על מסלול המס האופטימלי ולגזור מכך את האפשרות להגיש בקשה ולקבל החזרי מס, שיכולים להגיע לעיתים גם לשווי של אלפי שקלים.

הבדיקה היא בחינם, ייגבה תשלום רק כאשר קיים החזר מס בפועל.

מאמרים נוספים

אחד הדוחות החשובים לכל עצמאי הינו דו"ח הרווח והפסד. דו"ח זה מסכם את הכנסות והוצאות העסק, ומציג את שורת הרווח התחתונה לשנת הפעילות.
דילוג לתוכן